Játékszenvedély

Játékszenvedély_Szerencsejáték-függőség

Játékszenvedély és szerencsejáték-függőség

A játékszenvedély vagy szerencsejáték-függőség olyan szenvedélybetegség, amely súlyos anyagi és életviteli problémákat okozhat. Az érintettek életmódja a nyeremények és győzelmek körül forog, gyakran vezetve súlyos anyagi nehézségekhez és egzisztenciális válságokhoz. A játék közbeni kontrollvesztés és a külvilág érzékelésének elvesztése jellemzi ezt a függőséget.

Játékfüggőség típusai

A játékfüggőségnek két fő típusa a leggyakoribb. Az egyik a szerencsejáték-függőség, mely gyakran súlyos anyagi problémákkal párosul, és az életmódbeli problémák is hangsúlyosan jelen vannak. A másik típus a számítógépes játékoktól függő személy, akinél elsősorban a mindennapi életvitel nehezedik vagy válik lehetetlenné.

Szerencsejáték-függőség tünetei

A játékfüggőség tünetei általában először a beteg környezetének tűnik fel, és gyakran maga a szenvedélybeteg nincs tudatában a viselkedési zavarának. A függőségre jellemző, hogy a beteg a játék közben elfelejti problémáit, folyamatosan visszatér a játékhoz, még veszteség esetén is. Állandósuló pénzzavar, gyakori kölcsönkérések és eladósodás jellemezheti a játékfüggő embert. az ilyen embereket, ha szerencsejátékosokról van szó. A szerencsejátékosok gyakran kockára teszik családi és baráti kapcsolataikat, állásukat, lakásukat és súlyosabb esetben lopás, csalás is jellemző lehet, hogy fedezzék a játék költségeit vagy az abból adódó adósságokat. A szerencsejátékosok gyakran magányosak, nincs hobbijuk, a játékon kívül nem érdeklődnek különösebben más iránt. Esetükben a depresszió jelei is gyakran megmutatkoznak esetükben.

A számítógépes játékok rabjai gyakran elveszítik napi életritmusukat, illetve az étkezés, alvás, munkába járás és tanulás teljesen irracionálissá válhat számukra. A játékosok csak reggel, amikor ráébrednek, veszik észre, hogy az egész éjszakát a játék világában töltötték. Gyakran előfordul, hogy rokonaiknak kell ellátniuk étellel és itallal, mivel a játékosok szinte még a konyháig sem jutnak el.

Szerencsejáték-függőség okai

Alapvetően stresszhatások is megelőzhetik, de a függőség hátterében több egyéb ok is állhat, beleértve a genetikai hajlamot, és a tanult viselkedést (szocializációt). A szocializáció is szerepet játszhat ebben, így ha a családban már előfordult valamilyen függőség, akkor a játékfüggőség is könnyebben alakul ki. Ilyenkor nehéz eldönteni, hogy a viselkedési minta vagy a genetikai hatás volt-e döntő. Az okok között fiziológiaiak is vannak. Az agy vizsgálata kimutatta, hogy az insula nevű agyi struktúra túlzott aktivitása is szerepet játszhat a játékfüggőség kialakulásában.

Szerencsejáték-függőség kezelése

A függőség kezelése szakember segítségét igényli. A kognitív viselkedésterápia és a csoportterápia hatékonynak bizonyulnak. Gyógyszeres terápia és intézeti elhelyezés is szükségessé válhat, attól függően, hogy az egyén függőségi szintje, a betegség súlyossága és más pszichés tényezők milyen mértékben érintik az érintettet. A leszokás átmeneti lehet, és a betegség visszatérhet, különösen, ha a beteg olyan környezetbe kerül, ahol a függőség tárgya újra kísértést jelent.

A játékszenvedély kérdései

Kérdéssor

Válaszoljon a kérdésekre igennel vagy nemmel.

  1. Játszott már a munkaideje rovására?
  2. Előfordult már, hogy a játék végett vált gondterheltté az otthoni élete?
  3. Érintette eddig a jó hírét a játék?
  4. Érezett bármikor lelkifurdalást a játék után?
  5. Játszott már azért, hogy kifizethesse az adósságait illetve, hogy így oldja meg az anyagi problémáit?
  6. Gátolta már a játék a törekvéseiben és abban, hogy hatékony legyen?
  7. Vesztés után érezte már, hogy  vissza kell mennie, és visszanyerni, amit elvesztett?
  8. Nyerést követően érezett már erős késztetést arra, hogy mihamarabb visszatérjen, és még többet nyerjen?
  9. Gyakran előfordul, hogy eljátsza az utolsó pénzét is?
  10. Kért valaha kölcsön amiatt, hogy újra játszhasson?
  11. Adtott már el bármit, hogy legyen pénze a játékra?
  12. Előfordult már, hogy a mindennapi kiadások terhére szeretett volna „félretenni a játékra”
  13. Megtörtént már, hogy a játék miatt nem törődött  magával vagy családjával?
  14. Játszott valaha hosszabb ideig, mint ahogy eltervezte?
  15. Játszott-e azért, hogy meneküljön az aggodalmai és a gondjai elől?
  16. Pénz szerzése a játékra: tett-e már valami törvénysértőt avagy fontolgatta-e, hogy tesz
  17. Zavarta már a játék az alvásban?
  18. A veszekedések, csalódások vagy a feszültség késztetik önt arra, hogy újra játsszon
  19. Érezte már azt, hogy bármi jó, ami érte, azt játékkal kellene megünnepelni
  20. Gondolt-e valaha arra, hogy tönkremehet a játék következtében?

    /Forrás: dr. Kelemen Gábor: A kóros játékszenvedély pszichológiája és kezelése (Magyar Elektronikus Könyvtár)/

    Az tekinthető szenvedélyes szerencsejátékosnak, aki a 20 kérdésből legalább hétre igennel felel. Ha érinti önt ez a probléma, akkor tudjon róla, hogy van segítség. Forduljon hozzánk bizalommal! Keressen minket!